اصلاح طلبان از جان وحدت چه می خواهند؟

شبکه ایران:  سخنان صریح فرمانده کل سپاه پاسدران درباره در واکنش به طرح‌هایی که اخیرا با عنوان "وحدت ملی" مطرح شده، بار دیگر واکنش اصلاح‌طلبان را برانگیخت.

اشاره سردار جعفری به طراحان و حامیان اینگونه طرح‌ها بود چرا که به اعتقاد او، شخصیت‌های مطرح و فعالان سیاسی، طراحان و پیشنهاددهندگان این طرح‌ها خود از عوامل آغاز و تدوام "فتنه" اخیر بوده‌اند.

بر همین اساس او وظیفه همه را ادامه "روشنگری‌"ها خواند و با بیان اینکه "اصل وحدت بسیار خوب است"، تاکید کرد: "اما بیان آن در این شرایط ایجاد شبهه می‌‌کند، چون مطرح‌کنندگان آن به گونه‌ای دیگر عمل می‌‌کنند."

این موضوع اگرچه پیش از این از سوی چهره‌های شناخته شده جریان اصلاح‌طلب در دادگاه تایید شده بود اما همچنان با مقاومت دیگر اصلاح‌طلبان روبرو شده و آنان خود را از حامیان اصلی طرح‌هایی پیرامون آنچه "وحدت" خوانده می‌شود، می‌دانند.

در همین راستا بود که محمد سلامتی، دبیرکل سازمان مجاهدین، امروز به دفاع از پیشنهادهای موردنظرش پرداخت و بدون اشاره به خواستگاه این طرح‌ها، با ایسنا اعلام کرد، باید طرح‌هایی همچون "طرح برون رفت از مشکلات کشور" و نیز "کمیسیون ملی انتخابات" مورد استقبال قرار بگیرد.

سلامتی که چندتن از هم‌حزبی‌هایش به اتهام تلاش برای ایجاد، تداوم و هدایت آشوب‌های اخیر در دادگاه اعتراف کرده‌اند، عنوان کرد: "اگر طرح دلسوزان برای برون رفت از شرایط فعلی در فضای سیاسی عملی شود، می‌تواند شرایط مناسبی را به وجود آورد."

دیگر اصلاح‌طلبی که در کمتر از یک روز پس از سخنان سردار جعفری، به تایید و حمایت از طرح‌های مطرح در رسانه‌ها پرداخت، قائم مقام مهدی کروبی بود.

حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا آنچه را "طرح‌ها و پیشنهادهای دلسوزان نظام" نامید، "خوب" و حتی "یک ضرورت" دانست.

اما به موازات استقبال شخصیت‌های مطرح اصلاح‌طلب از طرح‌های مورد اشاره، برخی سایت‌های حامی این جریان موضوع تعجب‌برانگیزی را مطرح کرده و به نوعی سران خود را دور زده‌اند.

نکته‌ای که مبنای تحلیل این سایت‌ها قرار گرفته، همان پیشنهاداتی است که با انتقاد صریح سردار جعفری مواجه شده است.

با این حال چنین عنوان شده که اصولگرایان با ارائه طرح‌های پی‌درپی خواهان "تفاهم با کاندیداهای شکست‌خورده" در انتخابات هستند.

در همین رابطه سایت فراکسیون اقلیت مجلس این تحلیل را منتشر کرد و نوشت: "به همین دلیل در هفته‌هاى اخیر میرحسین پیام‌هایى دریافت کرده است که حاکى از تمایل جهت یافتن راه‌حل براى خاتمه بخشیدن به اوضاع فعلى است."

این سایت حتی مدعی شده که در این راستا موجی از امتیازات برای ارائه به موسوی در راه است اما "هنوز از واکنش یا پاسخ موسوى و کروبى در برابر این رایزنى‌ها گزارشى دریافت نشده است."

اتخاذ این رویکرد و تلاش برای انتساب طرح‌های مذکور به اصولگرایان در حالی است که به استناد موضع‌گیری‌های اخیر، سران اصلاح‌طلب خود از حامیان اصلی این طرح هستند.

علاوه بر تاکیدات منتجب‌نیا، سلامتی و دیگر اصلاح‌طلبان، پیش از این نیز میرحسین موسوی در دیدار با اقلیت مجلس، برخلاف گذشته "موضعی نرم" اتخاذ و با تأکید بر "تفاهم ملی"، اعلام کرد که "احساس نیاز به وحدت ملی امروز بیش از هر زمان دیگری در کشور بین مردم احساس می‌شود."

تفاوت آشکار تبلیغات رسانه‌ای با مواضع سران اصلاح‌طلب، فعالان سیاسی را بر آن داشته است که این اختلاف را از ویژگی‌های "رویکرد جدید" این جریان عنوان کنند.

به گفته آنان ناکامی کاندیداهای شکست‌خورده در اثبات ادعاهای خود و سپس ریزش پایگاه اجتماعی آنان، سران این جریان را بر آن داشته است تا با تاکید و استقبال از طرح‌هایی که عنوان "وحدت" بر پیشانی دارند، از ورود قوه قضائیه به موضوع و برخورد قانونی با متهمان رویداداهای اخیر جلوگیری کنند.

شاید برای جلوگیری از تحقق همین هدف بود که سردار جعفری، روز گذشته ریختن طرح وحدت با "قانون شکنان و مخالفان آرای ملت" را ناممکن دانست.

البته فرمانده سپاه راه دیگری را نیز پیش روی مخالفان آرای ملت گذاشت و آن را پیش شرط ایجاد وحدت خواند: "این افراد اول باید از ملت عذرخواهی و به آرای مردم تمکین کنند."

/ 0 نظر / 156 بازدید