دستور کار مذاکرات ژنو 2 را چه کسی تعیین کرد؟

«من بسته پیشنهادی ایران را مطالعه کردم و مایلم درباره آن صحبت کنیم.» دبیر سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آخرین گفت‌وگوی تلفنی با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در حالی عملاً چارچوب پیشنهادی ایران برای مذاکرات ژنو را تأیید کرد که سال گذشته (29 تیر87) دستور کار مذاکرات ژنو توسط 1+5 تعیین شده و هدف‌گذاری آن، تعلیق غنی‌سازی از سوی ایران بود.

به گزارش رجانیوز، مذاکرات ژنو 2008 میان ایران و گروه 1+5 که برای اولین بار ویلیام برنز به‌عنوان نماینده امریکا در آن حاضر شده بود، قرار بود در 3 فاز ادامه یابد. مذاکره مقدماتی برای تعیین نقشه راه مذاکرات، پیش مذاکره با هدف توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران در قبال توقف قطعنامه‌های غرب (freez to freez) و مذاکرات نهایی با هدف تعلیق غنی‌سازی از سوی ایران در مقابل تعلیق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد.

مذاکرات سال گذشته ژنو البته با مقاومت جمهوری اسلامی به هدف مطلوب 1+5 دست نیافت، به طوری که در پایان مذاکرات 6 کشور از ایران خواستند که حداقل پاسخ روشنی بدهید که آیا فریز را قبول دارید یا خیر، که هیئت ایرانی در پاسخ تأکید کرد که سؤال شما دارای ابهام است و باید ابهامات آن برطرف شود.

جلسات برای رفع ابهام اگرچه ادامه یافت اما جنگ گرجستان، انتخابات ریاست جمهوری امریکا و ایران، 1+5 را در ادامه پیگیری‌ها کندتر کرد.

اعلام قصد ایران مبنی بر ارائه بسته پیشنهادی جدید در اوایل سال جاری و پس از نشست فروردین ماه مدیران سیاسی 1+5 در لندن و همچنین انتظار 6 کشور برای مشخص شدن نتایج انتخابات ایران به امید روی کار آمدن فردی غیر از احمدی‌نژاد، دور جدیدی از تحولات را رقم زد.

با این حال، مذاکرات اخیر در ژنو در حالی برگزار شد که وزیر امورخارجه ایران 3 هفته قبل از آن، بسته پیشنهادی ایران را به سفرای 1+5 در تهران تحویل داده بود. بسته‌ای که براساس آنچه که رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بیان کرده بودند، محور مذاکرات ژنو را تشکیل می‌داد.


اما در مذاکرات اخیر ژنو چه گذشت؟


نمایندگان 6 کشور و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در شرایطی به پای میز مذاکره آمدند که شرط هیئت ایرانی برای انجام دور دوم مذاکرات در عصر روز پنج‌شنبه، مثبت بودن فضای مذاکرات صبح بود.

در مذاکرات صبح اگرچه سولانا به سؤال سال گذشته سازمان درخصوص پاسخ روشن به قبول داشتن یا نداشتن "فریز" از سوی ایران اشاره کرد اما در ادامه بحث و با تأکید طرف ایرانی بر ادامه ابهامات، گفت‌وگو درباره چارچوب بسته پیشنهادی ایران با طرح موضوع از سوی جلیلی آغاز شد.

نکته قابل توجه در این مذاکرات نسبت به سال گذشته این بود که ارائه بسته جدید پیشنهادی از سوی ایران، رو کردن برگ برنده‌ی تأسیسات جدید فردو و پیشنهاد مهم ایران مبنی بر مذاکره برای خرید سوخت با غنای 20 درصد که پیش از مذاکرات و در جریان سفر رئیس‌جمهور به نیویورک مطرح شد، فضای مذاکرات ژنو را کاملاً به نفع ایران تحت تأثیر قرار داد، به طوری که نه تنها به گفته جلیلی در این مذاکرات حرفی از تعلیق به میان نیآمد، بلکه 6 کشور از هیئت ایرانی درخواست کردند توضیحاتی در دو مورد مشخص تأسیسات جدید و خرید سوخت بیان کند.

تغییر دستور کار مذاکرات از درخواست تعلیق در جریان مذاکرات سال قبل ژنو به گفت‌وگو بر سر بسته پیشنهادی و صرفاً استطلاع در زمینه دو مورد فوق، دستاورد مهم جمهوری اسلامی بود.

در این مذاکرات،‌ دبیر شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر اینکه هم موضوع تأسیسات جدید و هم خرید سوخت با غنای 20 درصد از کانال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال پیگیری است و ارتباطی به دستور کار نشست ژنو ندارد، به احترام پرسش‌کنندگان توضیحاتی بیان کرد. وی البته در توضیحات خود به جزییات دو موضوع اشاره چندانی نکرد، در نشست مشترک خبری با سولانا نیز از این دو مسئله بحثی در کار نبود و در بیانیه پایانی نیز اشاره‌ای به هیچ‌یک از دو موضوع به‌ویژه خرید سوخت نشد.

/ 0 نظر / 181 بازدید